2018  |  A GAZİANTEP UNİVERSITY PROJECT

"Bu Proje Erasmus + programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir. Ancak burada yer alan görüşlerden Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı sorumlu tutulamaz."

"This project is funded by the Erasmus + Program of the European Commission and Turkish National Agency cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein"

"MÜLTECi DE EBEVEYNDiR"

Providing Learning Skills about Generating Solutions of Refugee Parents Facing to Educational Problems of Their Children

Project Ref No: 2017-1-TR01-KA204-045870

Gaziantep Üniversitesi'nin yürütücüsü olduğu, 2017-1-TR01-KA204-045870 referans numaralı "Providing Learning Skills about Generating Solutions of Refugee Parents Facing to Educational Problems of Their Children (Çocuklarının Eğitimle İlgili Sorunlarına Çözüm Sağlamak Amacıyla Mülteci Velilere Öğrenme Becerileri Kazandırma Projesi)" kapsamında ikinci uluslar arası toplantımızı Yunanistan’ın TRİKALA şehrinde Yunan ortağımız AKETH önderliğinde 2-3 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdik. Toplantıya yerel ortaklarımızdan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, Kayra Yöneylem Danışmanlık Eğitim, Uluslar arası ortaklarımızdan İspanya’dan ACD LA HOYA, Bulgaristan’dan ECESI katılım sağladı. Toplantımızın ana gündem maddesi mülteci ebeveynler ile mülteci çocuklar ile aynı sınıfta eğitim alan yerli ebeveynlere yapılan anketlerin analiz raporlarının sunumları ve bu sunumlar üzerinde yapılan görüş alış verişleri olmuştur.

Toplantının ilk gününde açılış konuşmasını Gaziantep Üniversitesi temsilcisi Dr. Öğr.Üyesi Fatma ÇAPAN yaptı. Çapan konuşmasında öncelikle katılımları için tüm ortaklara teşekkür ederek Gaziantep’te yapılan anket çalışmaları ile ilgili bilgiler aktarıldı. Bu noktada Gaziantep’te İlkokul, Ortaokul ve Lise kapsamında ziyaret edilen okullarda yaklaşık 700 mülteci ebeveynle birlikte 150 kadar yerli ebeveyne anketler uygulandı ve bunların analiz raporlarının çıkarılması ile ilgili çalışmalar başlatılmış bulunmaktadır. ÇAPAN ayrıca Projenin genel gidişatı, yaygınlaştırma faaliyetleri, Web Platform çalışmaları ile ilgili olarak da bilgiler aktardı. Proje Koordinatörü ÇAPAN’ın konuşmasının bazı detayları şu şekildedir:

“Projemizin ilk fikri çıktılarından biri olan Mülteci ebeveynlerin çocuklarının eğitimi sırasında Okul,Öğretmen ve çocuklarıyla güçlü iletişime geçme ve bu sürece maximum seviyede katılma konusunda becerilerini arttırma, yeni öğrenme becerileri kazanma ve farkındalık yaratmak amacıyla hazırlayacağımız ihtiyaç analiz raporlarına yönelik çalışmalarımızı başlatmış durumdayız.

Buna yönelik olarak mülteci ebeveynlere uygulayacağımız 20 soruluk bir anket ve yerel ebeveynlere uygulayacağımız 6 soruluk bir anket hazırlamıştık. Bu anketlerimizi uygulayacağımız hedef kitleye ulaşmak için Gaziantep Üniversitesi olarak öncelikle Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile irtibata geçerek projemizi tanıtımı, proje amaç ve hedeflerimizi yazılı olarak belirterek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda anketlerimizi uygulamak için izin istedik bize verilen izinler doğrultusunda mültecilerin en çok bulunduğu okulları belirledik. Bu okullar:

* Bülbülzade Edip Ortaokulu,

            *Ayşe Mustafa Sevcan İlkokulu,

            * Adnan Menderes Ortaokulu,

            *Şahinbey Mehmet Emin Er Kız İmam Hatip Lisesi,

            * Abdülhamit Han İlk Okulu,  

            *Özdemir Bey İlk Okulu,

            * Çağdaş Bilgi Koleji,

             * Abdullah Kepkep İlkokulu,

             *Şehit Karayılan İlk Okulu’dur.

 

Çalışma yapacağımız okullarımızı belirlerken İlkokul Ortaokul, Liselerden en az birer okul olmasına özen gösterdik. Daha sonra bu okulların müdürlükleri ile görüşme talep ederek randevu aldık ve okul müdürlükleri ile görüşerek proje tanıtımı, amaç ve hedeflerimizi anlatarak hedef kitle ile gereken toplantıların yapılması için yardımlarını talep ettik. Görüştüğümüz tüm okul müdürlükleri bu konuda bize olumlu yanıt vererek mülteci ebeveynler ile okulların konferans salonlarında toplantılar düzenlediler. Yaptığımız bu toplantılarda mülteci ebeveynlere projemizin tanıtımını yaparak amaç ve hedeflerimizi anlattıktan sonra kendilerine yönelik olarak hazırladığımız anketlerin titizlikle cevaplanmasını istedik. Ebeveynler bu anketleri gayet ilgili bir şekilde ve memnuniyetle cevapladılar. Bizler de bu uygulama sırasında mülteci ebeveynlerle doğrudan irtibata geçme, onları yakından izleme fırsatı bulduk. Hatta projemiz çerçevesinde oluşturacağımız eğitim modülümüzün odak gruplara uygulanma aşamasında onları çalışmalarımıza katılmaya davet ederken, bazıları da kendileri doğrudan bu taleple bize iletişim bilgilerini verdiler. Projemizin en önemli başarılarından biri tabiki hedef kitleye ulaşmaktır ancak bunun yanı sıra hedef kitle ile olumlu ve etkili iletişime geçmek ve bunu görmek bizim adımıza en sevindirici ve başarılı yanlarından biri olmuştur. Okul müdürlüklerimiz aracılığıyla toplantılara davet edilen mülteci ebeveynler ile görüşme ve anketlerimizi uygulama imkan ve fırsatı yakaladık. Anket çalışmalarımızı yaparken hem mülteci ebeveynlerin hem de okul müdürlüklerinin konuyla ilgili memnuniyetlerini yakından görmeye muvaffak olduk. Böylece yerel düzeyde 700-800 civarı mülteciye ulaşırken ortaklarımız aracılığıyla da ulaştığımız sayı 1000’i aşmış durumdadır. Proje çalışmamız kapsamında çocukları ile mülteci çocukları aynı sınıfta eğitim gören Türk ebeveyn sayısı ise 156’dır. Bu verdiğimiz rakamlar yerel ortaklarımızla birlikte yaptığımız çalışmalar sonucu ortaya çıkmış olup dolayısıyla uluslarası ortaklarımız gibi yerel ortaklarımızın her biri de hedef kitleye ulaşmış bulunmaktadır. Ayrıca Instagram, twitter, facebook hesaplarımız üzerinden de projemizin tüm aşamaları sosyal medyada paylaşılmaktadır. Bu noktada Sosyal Medya üzerinden takipçi sayımız 4000 kişiyi aşmış bulunmaktadır. Bu noktada bahsi geçen okullarda ulaşılması gereken hedef kitle ve ulaştığımız hedef kitle sayısı şu şekildedir:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bundan sonraki aşamada yaptığımız anket çalışmalarının analiz raporları çıkarılarak bir kitapçık haline getirilerek dağıtılıp yaygınlaştırma faaliyetlerine devam edilecektir. Yine bu raporlar üzerinden hazırlayacağımız Eğitim Modülü evrensel bir Eğitim Modülü niteliğinde olacak ve Türkiye, AB ülkeleri ve diğer Dünya ülkeleri açısından kullanılabilir ve sürdürülebilir bir nitelikte olacaktır. Projemizin yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında Gaziantep Üniversitesi olarak hazırladığımız basın bültenleri ve üniversitemizin Web sayfasında yaptığımız duyuru ve görseller aracılığıyla çalışmalar yapmaya devam etmekteyiz. Bunların yanı sıra Sosyal Medya hesaplarımız üzerinden projemizin tüm aşamalarını paylaşarak günden güne takipçi sayımızı arttırarak ilerlemekteyiz.”

Toplantı Yunan ortağımız AKETH temsilcisi Gülşah TZAFOLİAS’ın konuşmaları ile devam etti. 200 mülteci ebeveyn ve 50 yerli ebeveyne ulaşan ortağımız anketleri başarıyla uyguladıklarını anlattıktan sonra analiz raporları hakkında bilgi verdi. Ayrıca Yunanistan’daki  mültecilerin genel durumları ile ilgili olarak karşılıklı soru-cevaplar şeklinde görüşmeler devam etti.

Öğlen arasından sonra yeniden toplandıktan sonra İspanya’daki ortağımız ACD LA HOYA temsilcisi Eduardo MACİA yaptıkları anketlerin analiz raporları hakkında bilgi verdi. Daha sonra İspanya’daki mülteciler ve devlet politikaları hakkında kendisine sorulan sorulara yanıt verdi. Bulgaristan’dan toplantımıza katılan ECESI temsilcisi Nedka ATANASOVA ve Irena BACHVAROVA’nın da anket analiz raporları sunumları ile toplantımızın ilk günü başarıyla tamamlanmış oldu.

Toplantımızın ikinci gününde yerel ortaklarımızdan Kayra Yöneylem Danışmanlık Eğitim temsilcisi Ayşe Yıldız KÖROĞLU anket çalışmalarımız sırasında mülteci ebeveynler ile ilgili yaptıkları gözlemlerini aktardı. Toplantımızın soru-cevap, tartışma bölümlerinden sonra bir sonraki toplantımızın 5-6 Ekim tarihleri arasında Bulgaristan’da yapılmasına karar verildi. Proje Koordinatörü Fatma ÇAPAN bir sonraki toplantı için ortaklarımızdan beklentilerini söyleyerek Eğitim Modülü’nün bir sonraki toplantıda oluşturulacağı ve bu konu üzerinde görüşmeler yapılacağını söyleyerek kapanış konuşmasını yaptı.

Projemiz kapsamında bulunan Uluslar arası ve Ulusal da bulunan tüm ortaklarımız ikinci ulus ötesi toplantımıza eksiksiz olarak katılım sağlayarak, projemizin sağlıklı bir şekilde ilerleme sürecine önemli bir şekilde katkı sağlamış bulunmaktadırlar.