2018  |  A GAZİANTEP UNİVERSITY PROJECT

"Bu Proje Erasmus + programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir. Ancak burada yer alan görüşlerden Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı sorumlu tutulamaz."

"This project is funded by the Erasmus + Program of the European Commission and Turkish National Agency cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein"

"MÜLTECi DE EBEVEYNDiR"

Providing Learning Skills about Generating Solutions of Refugee Parents Facing to Educational Problems of Their Children

Project Ref No: 2017-1-TR01-KA204-045870

Ulusötesi dördüncü toplantı, 27-28 Haziran 2019, Elche/ İspanya

 

      Gaziantep Üniversitesi'nin yürütücüsü olduğu, 2017-1-TR01-KA204-045870 referans numaralı "Providing Learning Skills about Generating Solutions of Refugee Parents Facing to Educational Problems of Their Children (Çocuklarının Eğitimle İlgili Sorunlarına Çözüm Sağlamak Amacıyla Mülteci Velilere Öğrenme Becerileri Kazandırma Projesi)" kapsamında dördüncü uluslar arası toplantımızı İspanya’nın Elche şehrinde İspanyol ortağımız ACD LA HOYA  önderliğinde   tarihleri arasında gerçekleştirdik. Toplantıya 27-28 Haziran 2019 tarihinde Gaziantep Üniversitesi Proje Koordinatörlüğü, yerel ortaklarımızdan  Gaziantep Valiliği Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kayra Yöneylem Danışmanlık Eğitim, Uluslar arası ortaklarımızdan Bulgaristan’da ECESI,  Yunanistan’dan AKETH katılım sağladı. Toplantımızın ana gündem maddesi mülteci ebeveynler için proje kapsamında oluşturduğumuz Eğitim Modülü’nün yerel ve ulus ötesi yaygınlaştırma faaliyetleridir.

Proje Koordinatörü  Dr. Öğr. Üyesi Fatma ÇAPAN konuşmasında öncelikle katılımları için tüm ortaklara teşekkür ederek Gaziantep’te mülteci ebeveynler ile yapılan odak grup çalışmaları hakkında bilgiler aktararak,  bu çalışmaların fotoğraf ve videolarını paylaştı.  ÇAPAN “Projenin başlangıcında araştırma safhasında elde ettiğimiz veriler ile odaklanacağımız ihtiyaçların başlıklarını belirlemiş olduk. Alanında ilk olan bu çalışma ile Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle Gaziantep’te pilot okullarda yüzlerce ebeveyn ile bir araya geldik. Kayra Danışmanlık uzman eğitmeni Ayşe Yıldız Köroğlu ile birlikte odak grup çalışmalarımızı gerçekleştirerek 2500’i aşkın Suriyeli ebeveyn ile eğitim modülümüze son halini verdik” dedi. İspanya toplantısının bu açıdan eğitim modülünün bundan sonra ortak ülkelerde yaygınlaştırılması ile ilgili önemini dile getiren ÇAPAN ayrıca Projenin genel gidişatı, yaygınlaştırma faaliyetleri, Web Platform çalışmaları ile ilgili olarak da bilgiler aktardı.

Toplantıya Gaziantep Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Yıldırım ile İl Müdür Yardımcısı Şefik Yalçın’da katılım gösterdiler. Gaziantep İl Müdürü Mustafa YILDIRIM sunumunda “modülün hem yerel hem de ulusal düzeyde yaygınlaştırılmasında Bakanlık düzeyinde girişimlerin devam ettiğini ve  öncelikle  İl Müdürlüğü’ne bağlı merkezlerde uygulanmaya başlandığını” dile getirdi.

Eğitim alanında mülteci aileleri de birer ebeveyn olarak kabul eden ve özellikle çocukları ile yaşadıkları iletişime odaklanan bir eğitim modülü olduğuna vurgu yapan uzman eğitmen Ayşe Yıldız Köroğlu ise  “Bu toplantı mülteci gruplara yönelik farklı çalışmalar görmemiz noktasında da önemli idi. Çok yoğun ve sayıca çok fazla Suriyeli ebeveyne ulaştığımız ve ilgilerini çokça hissettiğimiz bu süreçten sonra şimdiki amacımız farklı okullarda Suriyeli anne babalara bu modülü uygulamaya devam etmektir. Onların bu ilgisi bizi projeye ve gelecekte planlayacağımız faaliyetler için motive ediyor” dedi.

Daha sonra Ulus Ötesi ortaklarımızda yaptıkları proje faaliyetleri ve özellikle “Eğitim Modülü” hakkındaki yaygınlaştırma faaliyetlerini içeren sunumlarını gerçekleştirdiler. Toplantımızın soru-cevap, tartışma bölümlerinden sonra Proje Koordinatörü Fatma ÇAPAN projenin yaygınlaştırılması ve tanıtımı ve sürdürülebilirliği ile ilgili çalışmaların devamını dileyen kapanış konuşmasını yaptı.

Projemiz kapsamında bulunan Uluslar arası ve Ulusal da bulunan tüm ortaklarımız dördüncü ulus ötesi toplantımıza eksiksiz olarak katılım sağlayarak, projemizin sağlıklı bir şekilde ilerleme sürecine önemli bir şekilde katkı sağlamış bulunmaktadırlar.