2018  |  A GAZİANTEP UNİVERSITY PROJECT

"Bu Proje Erasmus + programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir. Ancak burada yer alan görüşlerden Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı sorumlu tutulamaz."

"This project is funded by the Erasmus + Program of the European Commission and Turkish National Agency cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein"

"MÜLTECi DE EBEVEYNDiR"

Providing Learning Skills about Generating Solutions of Refugee Parents Facing to Educational Problems of Their Children

Project Ref No: 2017-1-TR01-KA204-045870

ÇOĞALTICI ETKİNLİK, 19 NİSAN 2019, GAZİANTEP/ TÜRKİYE

 

  Projemiz kapsamında hazırlanan fikri çıktılarımızı hedef kitleye tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla planladığımız çoğaltıcı etkinliğimiz 19 Nisan 2019 tarihinde Gaziantep’te gerçekleştirildi. Etkinliğin hedef kitlesi, Gaziantep’te yaşayan Suriyeli ebeveynlere ve mülteciler üzerine çalışan uzman ve eğitmenlere yönelik oldu.

 

  Etkinlikte, proje kapsamında odak grup çalışmalarının gerçekleştirildiği pilot okullardan Bülbülzade Edip Ortaokulu, Ayşe Mustafa Sevcan İlkokulu, Şahinbey Mehmet Emin Er Kız İmam Hatip Lisesi, Adnan Menderes Ortaokulu, Abdullah Kepkep İlkokulu’ndan Suriyeli ebeveynler katıldılar.

 

  Etkinlikte açılış konuşmasını Gaziantep Üniversitesi’nden de proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Fatma ÇAPAN gerçekleştirdi. Konuşmasında, “Proje kapsamında mülteci ebeveynlerin okul çağındaki çocuklarının eğitim hayatına daha aktif ve verimli bir şekilde katılımlarını sağlamak amacıyla bir eğitim modülü hazırlanmıştır. Eğitim modülümüzün uygulamadaki yansımalarını görmek amacıyla belirlenen pilot okullarda odak grup çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bu etkinlikte hem odak grup çalışmalarına katılan ebeveynlerimizle deneyimlerini paylaşmak hem de daha fazla Suriyeli ebeveyne ulaşmak için bir çoğaltıcı etkinlik düzenledik. Geniş çaplı katılım ile bu modüle ne kadar ilgi duyulduğunu ve bu tür çalışmalara ne kadar ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bu eğitim modülünün yaygınlaştırılması ile ilgili çalışmaların hızla devam etmektedir. Ulusal ve proje ortağı ülkelerde birçok kurum ve kuruluşun bu eğitim modülünü uygulamak için heyecan duyuyoruz. Bu noktada desteklerini esirgemeyen proje ortağı Gaziantep Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün sosyal merkezlerinde uygulanmak üzere gerekli adımlar atılmaya başlanmıştır”, demiştir.

 

  Etkinlikte konuşma yapan Gaziantep Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa YILDIRIM, projenin katkısına dikkat çekerken şunları belirtti, “Suriyeli ebeveynlere yönelik hazırlanan bu projeyi kurum olarak oldukça önemsiyor ve destek veriyoruz. Bu etkinlik yoluyla Suriyeli ebeveynlere şunları söylemek istiyorum, ülkenizi yeniden inşa etmek için çocuklarınıza ve eğitimlerine dikkat edin, bunun için çaba gösterin. Bu proje sizlerin güçlendirilmesi, sosyal uyumun desteklenmesi ve yeterli kararlar almanız açısından çok önemli bir projedir. Bu nedenle projeyi hayata geçiren başta Gaziantep Üniversitesi proje ekibine, siz değerli katılımcılara ve diğer ortaklara teşekkürlerimi sunuyorum.” YILDIRIM, Gaziantep’te kendi kurumları bazında mültecilere yönelik olarak yaptıkları çalışmalardan da bahsederek, proje kapsamında oluşturulan eğitim modülünün kendi sosyal merkezlerinde uygulanmaya başlayacağından söz ederek, güzel dilek ve temennileri ile konuşmasına son verdi.

 

  Son olarak, projenin yerel ortaklarından KAYRA Yöneylem Eğitim Mühendislik Danışmanlık Ltd. Şti temsilcilerinden uzman eğitmen Ayşe Yıldız KÖROĞLU ise eğitim modülünün içeriği hakkında bilgi vererek şunları söyledi, “Mülteci Ebeveynler için Farkındalık Geliştirici Yaklaşımlar olarak adlandırdığımız bu eğitim modülü sayesinde ebeveynlerin okul, diğer ebeveynler ve çocukları arasındaki uyum ve iletişimi maksimum derecede iyileştirmeyi amaçladık. Pilot okullarda Suriyeli ebeveynlere yönelik uyguladığımız odak grup çalışmaları sırasında ve sonrasında gördük ki alanında ilk olan bu proje ile ebeveynlere yönelik oldukça önemli bir adımı başlatmış olduk. Bu nedenle modülün kamu ve sivil toplum kuruluşlarının toplum ve sosyal merkezlerinde yaygınlaştırılması konusunda çalışmalarımıza ve katkılarımıza devam edeceğiz.”

 

   Suriyeli ebeyevnlerin oldukça ilgi gösterdiği ve önemli paylaşımların yapıldığı etkinlik, odak grup çalışmalarına katılan Suriyeli ebeveynlere katılım belgelerinin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona ermiştir.

Erasmus+ Programme – Stratejik Ortaklık KA204

Proje Numarası: 2017-1-TR01-KA204-045870,

Proje Adı: “Providing Learning Skills about Generating Solutions of Refugee Parents Facing to Educational Problems of Their Children”

Organizasyon adı: Çoğaltıcı Etkinlik (E1)

Koordinatör Kurum: Gaziantep Üniversitesi

Tarih, yer:  18.04.2019 /Turkey/ Gaziantep

 

ÇOĞALTICI ETKİNLİK (E1) PROGRAMI

 

Saat 9.30 - 10.20 Kayıt ve tanıtım/ promosyon materyallerinin dağıtımı

 

Saat 10.20 - 10.30 Açılış

 

Saat 10.30 - 11. 20 Proje koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Fatma ÇAPAN konuşması ve sunumu (Proje hakkında bilgilendirme, proje içeriği ve bu zamana kadar neler yapıldı?)

 

Saat 11.20 - 11.45 Çay, kahve arası

 

Saat 11.45 - 12.30 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa YILDIRIM konuşması ve sunumu

 

Saat 12.30 - 14.30 Ara ve öğle yemeği

 

14.30 - 15.30 Uzman Eğitmen Ayşe Yıldız KÖROĞLU sunumu (Kayra Danışmanlık), fikri çıktıların tanıtılması, yaygınlaştırılması

 

15.30 - 15.45 Çay, kahve arası

 

15.45 - 16.30 Odak grup çalışmaları hakkında bilgilendirme ve iyi örneklerin aktarılması, odak grup çalışmalarına katılan ebeveynler için sertifika töreni

 

16.30 - 17.00 Soru cevap ve kapanış